3 věci, které musí znát každý začínající investor

Rozhodli jste se, že nadešel ten správný čas investovat své peníze? Dobrá volba. Pojďme si projít několik zásad pro začínající investory. Svět financí se může zdát složitý a krkolomný, ale ne s našimi radami. S těmi se rychle zorientujete a vám i vašim investicím se bude dařit skvěle.

investování
ilustrační foto: pixabay.com – stevepb

  1. Ujasněte si, kdo jste

Jste spekulant, nebo investor? Oba tyto výrazy označují účastníky kapitálového trhu, ale každý z nich se vyznačuje jiným přístupem k investicím.

Investor je typický tím, že své nakoupené nástroje drží dlouho. A to je také důvod, proč velmi podrobně zkoumá celou situaci na trhu. Vypracuje si detailní analýzu vhodných investiční příležitostí, zkoumá je a porovnává s ostatními. Nic mu nesmí uniknout. Poznáváte se v této definici?

Pokud vám to nic neříká, tak jste zřejmě spekulant. Ten je do jisté míry opakem investora. Své investice drží jen krátkodobě. V žádném případě nelpí na tom, aby získal všechny informace o dané společnosti. Nezajímá ho to. To jestli danou investici nakoupí nebo prodá, rozhoduje podle technické analýzy. A to velmi rychle – zjistí pouze předchozí chování ceny a obchodovatelných objemů.

  1. Seznamte se s riziky

Ve světě investic vás nečekají pouze pohádkové výnosy, ale také se můžete potkat s několika riziky:

  • Riziko trhu – může to být například politický převrat, přírodní katastrofy atd.
  • Inflační riziko – kupní síla investice klesne.
  • Kreditní riziko – emitent dluhopisu nedokáže splácet, co má.
  • Riziko likvidity – investor nenajde kupce pro pro svá aktiva.
  • Úrokové riziko – úroková sazba poroste a hodnota investice se sníží.
  • Měnové riziko – oslabí měna v jaké je investice provedena.

Tato všechna rizika vás mohou potkat a je dobré na ně být připravený. Pak vás nepřekvapí a dokážete je překonat stejně, jako mnoho úspěšných investorů před vámi.

  1. Odhalte výhodné investice

Každý velký úspěch sebou přináší nějaká rizika. Toto pravidlo platí ve všech oborech, ne jen při investování. Výhodu mají ti z vás, kteří mají zvláštní šestý smysl na dobré příležitosti. Rozpoznáte výhodnou nabídku? Vybrali jsme pro vás 3 firmy, do kterých se investovat rozhodně vyplatí:

Akcie ČEZ. ČEZ je česká společnost zabývající se produkcí elektrické energie. Hlavní aktivity ČEZu jsou prodej elektřiny, která je generována ve vlastních zařízeních a poskytování souvisejících služeb.

Akcie Facebook. Facebook je v podstatě webový systém, který slouží k tvorbě sociálních sítí. Má 1,5 miliardy aktivních uživatelů a pyšní zařazením mezi největší společenské sítě na světě.

Akcie Philip Morris. Philip Morris je jednou z největších tabákových výrobců na světě. Tato společnost má velkou historii. Byla založena v Londýně již v roce 1960. Její roční čisté zisky přesahují dvanáct miliard dolarů a řadí se mezi největší korporace světa.

Sledujte investiční zpravodajství na Patria.cz, kde se dozvíte více.

Zadavatel

-