6 nejčastějších chyb, které děláme při sjednávání půjček

Každý se můžeme dostat do situace, kdy nevyjdeme se svým rozpočtem a nutně potřebujeme peníze půjčit. V takovém případě pak vyhledáme nabídky úvěru či půjčky. Získat peníze je dnes snadné a rychlé, dokonce i u bankovních půjček, proto máme někdy tendence neváhat a jednat ihned. Pak se však snadno při zařizování dopouštíme chyb.

Vybrali jsme pro vás ty nejčastější a poradíme vám, jak se jich s lehkostí vyvarovat. Týká se to jak bankovních, tak ale i nebankovních půjček.

1.    Přeceňujeme své možnosti

Ano, získat půjčku je dnes mimořádně snadné. Nebankovní půjčky se nabízejí bez nahlížení do registru i bez dokládání příjmů. Může to pak lehce svádět k tomu, brát si další a další úvěry a řešit půjčkami každou větší i menší koupi. Takové jednání pak vede k tzv. dluhové pasti, kdy novým závazkem splácíte předchozí a nad situací ztrácíte kontrolu. Dobře si spočítejte, jaké máte příjmy a jaké výdaje. A jak vysoké splátky ještě ze svého rozpočtu utáhnete.

2.    Půjčujeme si na zbytečné věci

Banky i nebankovní společnosti se často chlubí tím, že vám půjčí skutečně na cokoliv. Nezjišťují, k jakému účelu chcete peníze použít. Vy byste nad tím však přemýšlet určitě měli. Je naprosto v pořádku půjčit si na ty věci, které nutně k životu potřebujete. Na bydlení a jeho základní vybavení, jako je pračka či kuchyň. Na auto, pokud s ním jezdíte do práce. Nebo vzít si mikroúvěr před výplatou, když nemáte z čeho zaplatit nájem. Splácet však celý rok týdenní dovolenou v zahraničí nebo koupit si kávovar na kreditní kartu už je spíše zbytečné.

3.    Bereme první nabídku

Všechny společnosti vám budou tvrdit, že mají právě tu nejlepší akci na trhu. Byla by však chyba nechat se hned první nabídkou lapit. Obzvlášť v případě, že vás zaujala společnost, jejíž jméno jste doposud nikdy neslyšeli. Doporučujeme vybírat z těch známějších, případně si najít recenze od lidí, kteří již tuto službu využili. Dále je opravdu potřeba zdůraznit, že nejlepší je projít několik možností, udělat si přehled a až poté si vybrat, třeba i s pomocí internetového srovnávače půjček.

4.    Netvoříme si rezervu

Věřte, že budete mít klidnější spánek s vědomím, že máte peníze, které můžete použít v případě výpadku příjmů či nenadálého výdaje. Navíc i v situaci, kdy už máte úvěr, je důležité odesílat měsíčně nejen splátky, ale také alespoň drobnou částku na spořící účet. Pokud nastane nečekaný problém, který by mohl vaše splácení ohrozit, nebudete zaskočeni a použijete svou rezervu. Splátky úvěru vás tak nebudou stresovat.

5.    Porovnáváme pouze výši úrokové sazby

Při výběru úvěru vážně nestačí porovnávat pouze výši úrokové sazby jednotlivých nabídek. Ta totiž nezahrnuje další poplatky spojené s půjčkou. Úvěrové společnosti si mohou inkasovat poplatky za zřízení, vedení či správu úvěrového účtu. Stejně tak vás může nemile zaskočit výše poplatku za pojištění úvěru. Vždy se přednostně dívejte na hodnotu RPSN, ve které jsou tyto ceny zahrnuty. Pokud je RPSN stejné jako úroková sazba, znamená to, že vám žádné další poplatky nebudou účtovány. Udělejte si tak důkladné srovnání půjček.

6.    Nečteme smlouvu a podmínky k úvěru

Ruku na srdce, tuto chybu děláme téměř všichni, a to nejen při zařizování úvěrových produktů, ale ve všech oblastech. Najděte si však čas, v klidu si vše prostudujte a vyjasněte si případné nejasnosti. Čtěte nejen smlouvu, ale i podmínky ke smlouvě. Ty musí být vždy veřejně k dispozici a všechny informace o úvěru zde musí být sděleny podrobně a jednoznačně. Nezapomínejte na texty, které jsou psané drobným písmem. Pokud jednáte online a něčemu nerozumíte, neváhejte se obrátit na klientskou linku, která by měla být vždy k dispozici. Ověříte si tak alespoň, že se máte i v průběhu splácení kam obracet se svými dotazy. Předejdete tak nemilým překvapením při následném splácení.

Zadavatel

-