Chcete si vzít půjčku? Počítejte a prověřujte

Jestliže si chcete vzít půjčku, nesmíte být nezodpovědní! Už mnoho lidí se jen díky své hlouposti napálilo. Scénář byl vždy stejný: chtěli si vzít výhodnou půjčku, uvěřili lákavé nabídce, neprověřili si instituci, od které si peníze brali a problém byl na světě.

úvěry
ilustrační foto: pixabay.com – wilkernet

Najednou byli nuceni splácet více, než čekali nebo hůř: zaplatili poplatek za vyřízení a dál už s nimi nikdo nekomunikoval. Přišli tedy o peníze a zbyl jen vztek a oči pro pláč. Pokud chcete požádat o úvěr, dobře si svůj krok promyslete. Je třeba počítat a prověřovat! Jak na to?

Pomůže obyčejný papír a tužka

Jako první si musíte spočítat, zda vůbec budete na mít finance na splácení půjčky. Uděláte to úplně jednoduše. Stačí si vzít papír a tužku a spočítat si rozdíl mezi vašimi celkovými příjmy a výdaji. Rozdíl je částka, kterou můžete postrádat. Nezapomínejte ale na rezervu. Je dobré si od výsledného čísla odečíst ještě alespoň 1 000 Kč, bude to vaše rezerva pro nenadálé situace. Tyto počty vám může ulehčit například internetové bankovnictví, ve kterém najdete souhrnné informace o vašich příjmech a výdajích.

Sledujte úroky

Ta nejvýhodnější půjčka se pozná poměrně lehce. Stačí sledovat výši RPSN. Je to číslo, které udává, kolik ročně přeplatíte. Alternativou bankovního cizího financování je nebankovní půjčka. U té je výhoda, že většinou ihned vidíte, kolik přeplatíte a nemusíte nic složitě počítat. V tomto případě si dejte pozor na poplatky, které se mohou k půjčce vázat.

TIP – vhodnou volbou pro vás může být nebankovní půjčka ACEMA Credit, která byla Sdružením pro podporu spotřebitelů opakovaně označena za výhodnou a seriózní.

POZOR na podvodníky

Pokud se rozhodnete pro úvěr od nebankovní instituce, raději si ji prověřte! Už několikrát bylo evidováno podvodné jednání firem, které vymámily z lidí peníze, ovšem úvěr neposkytly. K tomuto průzkumu vám skvěle poslouží portál Spočítat Půjčku.cz.

Zadavatel

-