Čtyři nejoblíbenější zvyky na Štědrý den

Celé vánoční období je spojeno s nejrůznějšími tradicemi a zvyky. Nejvíce jich je spjato právě s 24. prosincem. Pochází od našich předků, kteří věřili, že jejich dodržováním si zajistí štěstí, zdraví, lásku, nebo se naopak vyhnou všemu zlému. Následující řádky vám připomenou čtyři vůbec nejoblíbenější zvyky, jaké se v tuzemských domácnostech nejvíce dodržují. Znáte je také?

rozříznutí jablka
ilustrační foto: kafe.cz

Lití olova

Každý člen domácnosti roztaví menší množství olova a chrstne jej do připravené nádoby se studenou vodou. Odlitek, který se takto vytvoří, zrcadlí budoucnost dané osoby. Je ovšem otázkou, co dokážete z roztodivných tvarů vyčíst.

lití olova
zdroj: kyklop.blokuje.cz, vánoční zvyk

Lodičky ze skořápek ořechů

Do skořápek od vlašských ořechů připevníte malou svíčku a máte pomyslnou lodičku, kterou pak vypustíte na pouť v umyvadle nebo třeba kbelíku s vodou. Pokud v pořádku pluje a nepotápí se, bude se vás další rok držet štěstí. A jestli se navíc přibližuje do středu, je to znamení, že byste měli vyrazit do světa, jak se tak říká, na zkušenou.

lodičky ze skořápek
zdroj: kafe.cz

Hod botou

Tato zvyklost se týká nezadaných slečen. Postavte se zády ke dveřím a hoďte za sebe nějakou vaši botu. Jestliže po dopadu špička směřuje na dveře, pak vás čeká svatba. V opačném případě ještě alespoň rok zůstanete doma.

hod botou
zdroj: paula-paulasplace.blogspot.com, ilustrační fotografie k článku top 4 vánoční zvyky

Nikdo nesmí odejít od stolu

Až usednete ke štědrovečerní tabuli, neměli byste vstávat a opouštět stůl, dokud všichni nedojedí svou porci. Je to zvyk, kterým si i na příští rok zajistíte účast všech členů rodiny.

Zadavatel

-