Na co si dát pozor, pokud si berete půjčku

Vzít si půjčku, to dnes není ni složitého. Výhodný úvěr nabízejí banky a stále větší oblibu si získávají i rychlé půjčky od nebankovních institucí.

finance
ilustrační foto: pixabay.com – seagul

Banky mají většinou jasně daná pravidla, v případě nebankovních institucí tomu ale v mnoha případech tak být nemusí. Připravili jsme pro vás malý přehled toho nejdůležitějšího, na co byste si v případě, že si berete půjčku, měli dát pozor.

Je nutné si poskytovatele prověřit

Pokud si chcete vzít půjčku, řiďte se pořekadlem „dvakrát měř, jednou řeš“. Rozhodně nevybírejte první půjčku, na kterou narazíte. Jednotlivé poskytovatele si porovnejte a zjistěte si co možná nejvíce informací. Dobře vám k tomu poslouží internet a diskusní fóra, kde najdete názory ostatních lidí. Strávit nějaký čas prověřováním se vám v případě hotovostní půjčky vyplatí. Eliminujete tím riziko, že narazíte na podvodníky.

RPSN a smlouva

U půjčky vás musí zajímat hodnota RPSN. Jedná se o roční procentní sazbu nákladů, která ukazuje, kolik přeplatíte. Některé banky udávají sazbu „od“, ta ale většinou v sobě nezahrnuje všechny poplatky. RPSN ano. Velice důležitá je smlouva o půjčce. Jasně v ní musí být uvedeno, kolik a kdy máte zaplatit, jaké sankce vám hrozí apod. Musí na ní být podpisy obou stran. Pozornost věnujte hlavně poznámkám pod čarou! Pokud si budete brát půjčku u nebankovní instituce či od soukromé osoby, nechte si raději smlouvu prohlédnout od právníka a potvrdit u notáře.

Aby nebyly problémy

Stát se vám může, že nebudete moci schopni splácet. Ještě než si půjčku vezmete, dobře si spočítejte, zda na splátky budete mít. Jestliže se z jakéhokoliv důvodu dostanete do situace, kdy nebudete moci včas splatit, dejte o tom vašemu poskytovateli půjčky vědět. Vždy se najde řešení. Pokud se budete vyhýbat, může na vás být uvalena exekuce!

Rada od nás – pokud jste již účastníkem exekučního řízení, využijte služby exekutora ve svůj prospěch. Exekuční řízení je totiž poměrně složité a je třeba znát všechny postupy a odborné termíny.

 

Zadavatel

-