Co právě letí mezi adrenalinovými nadšenci


Adrenalinové zážitky vyhledávají lidé odjakživa. Aby trošku narušili stereotyp všedních dní. Aby zažili ten pocit, kdy se v člověku mísí strach, napětí, vzrušení a nakonec uspokojení z překonání vlastních hranic. Jaké jsou ty nejoblíbenější adrenalinové zážitky vůbec? A co patří mezi populární novinky?

adrenalin
ilustrační foto: esennce.cz

Trošku víc než šipka

Adrenalinové sporty a atrakce se různí. Co je ale spojuje, je vždy extrémní veličina. Ať je to rychlost, výška nebo třeba hloubka. Právě hloubka hraje důležitou roli při tzv. cliffdivingu, neboli extrémních skocích do vody. Pravidla profesionálního cliffdivingu jsou jasně daná, např. pro muže délka skoku minimálně 20 metrů, hloubka vody, do které se skáče minimálně 5 metrů. Cliffdivingu se můžete ale věnovat i ve volné přírodě, bez pravidel, ovšem na vlastní nebezpečí.

V Čechách zpopularizoval tento adrenalinový sport mezinárodní závod High Jump. Již 16tý ročník se letos koná v žulovém lomu v Hřiměždicích. Akce je rok od roku populárnější, kromě adrenalinového závodu láká na hudební program a různé zábavné atrakce – např. oblíbený „splashdiving“ čili soutěž o nejlepšího placáka do vody.

Flyboarding a hoverboard

Pár let starou světovou novinkou je flyboarding. Let na vodních tryskách. Pomocí speciálního postroje na nohy je flyboardista poháněn vodními tryskami a to mu umožňuje létat, skákat a dělat nejrůznější akrobatické kousky nad i pod vodní hladinou.

Obměnou flyboardingu je tzv. hoverboard, kdy vodní trysky vedou do speciálního „prkna“ neboli boardu. Hoverboard je bližší těm, kteří mají zkušenosti s ježděním na skateboardu nebo snowboardu, flyboarding je pro všechny stejně náročný – jedná se o neobvyklý pohyb, který můžete ovládnout až po vyzkoušení na vlastní kůži. Ale určitě ho zvládnete, na flyboard mohou i děti od 12ti let.

Zadavatel

-