IT |

SSD disky nabízí kvalitnější a rychlejší technologii v ukládání dat

SSD disky slouží pro ukládání dat. Ukládání dat na SSD disky funguje většinou díky flash paměti. Narozdíl od magnetických pevných disků nemají SSD disky pohyblivé mechanické části, takže mají velkou výhodu v úspoře energie. SSD disky by postupně mohli nahradit pevné disky.Лестница на второй этаж

SSD disk Samsung
ilustrační foto: wikimedia.org, D-Kuru; Samsung SSD 840 EVO

Tyto disky mají poměrně nízkou hmotnost. Vyrábějí se ve velikostech 1,8 palce, 2,5 palce, ale i 3,5 palce. SSD disky se k počítači připojují stejně jako pevný disk a to i do systému – přes PCIe či SATA konektor.

Výhodou SSD disků je jak už jsem se zmínil nízká spotřeba. SSD disky také zvyšují výkon systému. Další výhodou je, že jsou narozdíl od pevných disků tiché a mají větší přenosovou rychlost dat. Jak už jsem se zmínil mají nízkou hmotnost, díky nízké hmotnosti a malé spotřebě jsou vhodné do netbooků, notebooků a dalších přenosných zařízení.

SSD disky mají, ale i mnoho nevýhod. Nevýhodou je, že počítačové systémy berou SSD disky jako klasické pevné disky, což je pro tyto disky znehodnocující a pak mají nižší výkon. Týká se to třeba Windowsu 7. Linux, který si můžete stáhnout úplně zadarmo a nemusíte za něj platit je pro SSD disky mnohem lepší. Díky tomu, že SSD disky fungují na flash paměti, která má omezenou živnost, nemají disky moc dlouho životnost. Samozřejmě, ale záleží na ceně a kvalitě SSD disku. Poslední nevýhodou o které se zmíním je cena. SSD disky stojí mnohem víc než pevné disky.

SSD disky vyrábí mnoho známých výrobců. Jde třeba o Kingston, Intel, A-DATA, ale i mnoho dalších známých výrobců. Pokud si je budete chtít pořídit myslím, že výrobce sami uvidíte.

Spekuluje se o tom zda budou mít SSD disky nějakou zajímavou a úspěšnou budoucnost. Já si myslím, že pokud by se odstranily nedostatky, které je jsem zmínl určitě by budoucnost mohly mít. Samozřejmě by to chtělo zvýšit kapacitu dat SSD disků, snížit cenu, ale odstranit i další nevýhody. Uvidíme za pár let (možná desítek let).

Zadavatel

-