Tepelná čerpadla vzduch/voda – jak si stojí v porovnání s jednotkami země/voda

V regálech hobby marketů, malých prodejců stavebního materiálu či tepelných čerpadel téměř vždy najdete tepelná čerpadla se systémy vzduch/vzduch, případně i vzduch/voda. Tyto jednotky mají nízkou pořizovací cenu a jejich instalace je jednoduchá, často si ji zajišťuje sám zákazník.

S dostupností dalších typů tepelných čerpadel, např. země/voda, vrt/voda, voda/voda je to horší. Pořizovací cena je vyšší, k instalaci je již třeba servisního týmu, stejně tak samotná údržba je náročnější na „know-how“. A jsou to právě jednotky tohoto typu, které patří mezi zdroje tepla s nejnižšími provozními náklady! Pokud ve svém okolí narazíte na člověka, který není spokojen s výkonem svého tepelného čerpadla, pravděpodobně se jedná o zákazníka prodejce nabízejícího pouze jednotky vzduch/vzduch či vzduch/voda, tj. tento prodejce vašemu známému nabídl čerpadlo vzduch/vzduch či vzduch/voda bez ohledu na konkrétní potřeby.

Z tohoto důvodu je žádoucí konzultovat pořízení tepelného čerpadla s prodejcem, který má ve své nabídce i čerpadla země/voda, vrt/voda, voda/voda apod. Pořízením správného typu čerpadla lze získat opravdu mnoho. Pokud Vám prodejce nabídne místo jednotky vzduch/voda čerpadlo se systémem země/voda, můžete se „těšit“ na:

  • o 30 % nižší spotřebu elektrické energie
  • výrazně delší životnost nového zdroje tepla
  • schopnost levného provozu a dodávky požadovaného objemu tepla i při opravdu „krutých“ mrazech

Tepelná čerpadla vzduch/voda mají vyšší topný faktor, nebo ne?

V praxi se můžete setkat s tvrzením, že tepelné čerpadlo vzduch/voda má v teplejších dnech vyšší topný faktor než čerpadlo země/voda. To je pravda, má to svá „ale“. Porovnání topných faktorů je následující:

  • COP 5 tepelné čerpadlo země/voda při teplotě nemrznoucí směsi v zemi 2°C (2/35)
  • COP 4 tepelné čerpadlo vzduch/voda při teplotě venkovního vzduchu 2°C (2/35)
  • COP 4,9 tepelné čerpadlo vzduch/voda při teplotě venkovního vzduchu 7°C (7/35)

Z výše uvedeného vyplývá, že čerpadla vzduch/voda mají vyšší topný faktor, tj. efektivnější provoz, při venkovní teplotě 7 °C. V okamžiku poklesu teploty na 2 °C má však toto čerpadlo o 25 % vyšší spotřebu elektrické energie s tím, že s dalším poklesem teplot rozdíl mezi čerpadly vzduch/voda a země/voda roste.

Důležitější je právě efektivita provozu při teplotách kolem bodu mrazu a níže a zde jsou rozdíly ve spotřebě elektrické energie a následně i účtech za teplo opravdu velké (ve prospěch čerpadel země/voda).

Zadavatel

-