Jak na bezpečné nákupy v e-shopech

Využíváte často nákupu v e-shopech? Tak to si nenechte ujít následující řádky. Češi totiž obecně vkládají do internetových plateb velkou důvěru. Ta se jim však nemusí vždy vyplatit.

pay safe
ilustrační foto: paysafecard.com

Když pomineme již relativně zastaralou platbu dobírkou a nepohodlný převod peněz na účet, zbudou nám dva nejpoužívanější způsoby platby. A to online platba kartoua platba přes speciální platební systém jako je například PaySafeCard.

Co všechno je nutné zadat, aby byla transakce dokončena u platební karty:

  • Číslo platební karty
  • Datum její expirace
  • Ověřovací CVV nebo CVC kód – poslední tři čísla na zadní straně karty
  • Zároveň je nutné mít u dané karty povoleny internetové transakce

Z toho vyplývá jediné. Vlastní-li někdo tyto informace, ať už díky zcizení nebo okopírování karty, může si na váš účet nakupovat tak dlouho, dokud si toho nevšimnete a nezablokujete ji.

Co všechno je nutné zadat pro platbu prostřednictvím platebního systému PaySafeCard:

  • Pouze přidělený pin kód

Tento systém funguje na principu tzv. předplácení plateb. Obchod se tak nedostane k většímu obnosu peněz, než kolik skutečně potřebuje. Navíc se vyhnete zadávání důležitých informací.

Na co si dát pozor

Dnes je mnohem více využívaná platba pomocí karty, ale mělo by to tak být? Stačí se jen podívat na zadávané informace, které mohou podvodníci bez větších komplikací následně zneužít. Před ztrátou značného obnosu peněz vás pak neuchrání ani všemi doporučované pojištění karty. Často se totiž ve smlouvě uvádí, že pojišťovna pokryje pouze částku do cca 4 000 Kč.

Aktuální podoba a nastavení podmínek internetu dovoluje i nečestným obchodníkům působit velmi solidně a důvěryhodně. Laik tak nemá šanci poznat, zda daný obchod využívá pro převod peněz platební platformu 3D-Secure nebo méně bezpečnou a neověřenou variantu. Dávejte proto raději přednost ověřeným e-shopům, které mají dobré hodnocení.

Při jakémkoliv placení přes internet tak věnujte zvýšenou pozornost i nenápadným a na první pohled nepodstatným detailům:

  • Na stránkách e-shopu nenajdete informace o adrese nebo sídle provozovatele
  • Na internetu jste o e-shopu nenašli žádné nebo pouze negativní informace
  • Hned od začátku platby se stránka divně “seká“

Nebojte se novinek

Určitě se nebojte zkoušet nové věci. I platby kartou byly před několika lety naprostou novinkou a dnes vám přijdou jako celkem přirozená věc. Stejně tak tomu může být i v případě platebního systému PaySafeCard. Předplacené platby jsou skvělou cestou k bezpečnějším transakcím pro každého. Chcete-li se o novince dozvědět více, klikněte na tento odkaz, který vás zavede na jejich webové stránky.

Zadavatel

-