Blackjack aneb Jak se hraje


ilustrační foto: pixabay.com – Unsplash

Poté, co hráči umístí sázky před sebe na vyznačená pole, krupiér rozdá každému hráči i sobě, z jeho pohledu ve směru hodinových ručiček, nejprve jednu kartu a hráčům následně ve stejném pořadí ještě druhou kartu.

Všechny karty jsou rozdávány lícem nahoru, to znamená viditelně pro všechny hráče, krupiéra i přihlížející.

Následně se krupiér, ve stejném pořadí, v jakém byly rozdány karty, hráčů ptá, jak mají v úmyslu se svými kartami a sázkami naložit a oznamuje rovněž výsledný součet karet.

Hráč má pro další hru tyto možnosti:

 • Zůstat (Stay)
 • Žádná další karta
 • Karta (Hit)  – Přibere jednu nebo více karet, aby si vylepšil bodový stav.
 • Dělení (Split)- Za normálních okolností se dělí, mají-li první dvě karty stejné hodnoty, obrazové či číselné. Hráč rozdělí svůj list tak, že na okraj pole položí další sázku. U es dostane vždy jen další kartu, při každém dalším dělení může dostat několik karet na list. Dělený list může mít sice 21 bodů, ale nikdy z něj nemůže být Black Jack.
 • Zdvojnásobení (Double)- Za určitých okolností může hráč svou původní sázku zdvojnásobit. Bez ohledu na označení není hráč nucen sázku zdvojnásobit, může stejně tak uzavřít další sázku ve výši původní. Možnost zdvojnásobit se omezuje jen na dvě první karty a hráči je pak dovolena ještě jedna další karta na list. Zdvojnásobuje se tak, že se za původní sázku položí další žeton. Vyhrané sázky se vyplácejí podle jednoduchého poměru.

  Další možnosti

  – Pokud počet bodů překročí 21, hráč prohrává a to i tehdy, má-li zároveň dealer více než 21 bodů.
  – Pokud si hráč myslí, že svým listem dealera přebije, žádné další karty nepřibírá. Jakmile všichni hráči dají najevo, že už další karty nechtějí, hraje dealer se svým listem a ukáže skrytou kartu.
  – Pravidla stanoví, co musí dealer udělat v závislosti na počtu bodů svého listu.
  – Pokud má dealerův list hodnotu 17 a více, nesmí vytáhnout další kartu
  – Pokud má 16 a méně, tahá tak dlouho karty, dokud nemá 17 bodů a více.
  – Pokud počet bodů dealera překročí 21, bank prohrává a vyplácejí se vyhrané sázky.
  – Pokud má dealer méně než 21 bodů, jsou vyplaceni hráči s vyšším počtem bodů.
  – Pokud nastane rovnost bodů, bez ohledu na to, jestli se jedná o blackjack nebo jiné číslo, zůstane hráčova sázka stát a on ji může vzít zpět nebo změnit.
  – Pokud má hráč black jack a je jasné, že dealer black jack nemá (odkrytá karta má hodnotu 2-9), je hráč vyplacen a jeho karty se odstraní dříve, než ostatní hráči vytáhnou další karty.
  – Pokud má hráč black jack, ale dealerova odkrytá karta je eso nebo má hodnotu 10, musí hráč s black jackem počkat, dokud všichni hráči nedokončí hru. Je to nutné, protože dealer by mohl mít rovněž black jack a mít s hráčem stejný počet bodů.

Black Jack je hra, při níž šance hráče na výhru závisejí na jeho obratnosti, přičemž díky ní může překonat i matematickou výhodu casina.
S pomocí simulací her byl vyvinut systém, známý jako základní strategie, který na základě hodnoty karet hráče ukazuje optimální tahy.
Základní strategie redukuje výhodu casina na nulu. Hrát základní strategii ovšem od hráče vyžaduje mít v hlavě správnou reakci pro všemožné kombinace karet.

Nejsnazší cesta ke hře pro začátečníky i pro pokročilé je hraní blackjacku online.

Nejjednodušší pravidlo základní strategie

Pokud je počet bodů 16 a nižší a dealerova odkrytá karta je 7 nebo vyšší, vytáhnout kartu.
Pokud je počet bodů 12 a vyšší a dealer má 6 a méně, zůstat.

Zadavatel

-