Databáze občanských podnětů

Podat podnět s informací, že něco v městě, kraji či zemi nefunguje, je od roku 2004 kdy občan Arnošt Bednář spustil databázi podnětů Podněty.cz velmi jednoduché. Za dobu existence tohoto projektu bylo do databáze vloženo skoro čtyři tisíce podnětů.

podnět online
ilustrační foto: pixabay.com

V čem taková databáze podnětů vlastně spočívá? Občan, který vidí ve svém městě či obci nějaký problém, například rozbitý chodník si situace vyfotografuje a napíše o ní krátký zápis do internetové databáze. Uvede, co je třeba udělat k nápravě stavu, kde je to třeba udělat a kdo má problém vyřešit. Členové sdružení se snaží kontaktovat odpovědné, aby vyřešili daný problém. Výhodou je, že pod daný podnět může dát kdokoliv informaci, jak na tom řešení problému aktuálně je.

Podněty, které databáze obsahuje, jsou různé. Podstatná část z nich se týká celorepublikových problémů, jiné podněty jsou adresovány městům a obcím a týkají se běžných komunálních témat.

Cílem však je, aby politici a úředníci sami sledovali podněty od občanů. To by pomohlo nejen občanům, ale i úředníkům, kterým by to zefektivnilo práci. „Databáze občanských podnětů by měla být jedním ze základních registrů veřejné správy, a to ve všech státech EU,“ myslí si Arnošt Bednář.

Sdružení Podněty.cz se s výzvou přidání databáze podnětů mezi základní registry obrátilo na stovky minulých i současných politiků. Přidání databáze mezi základní registry veřejné správy by znamenalo minimální náklady, naopak některé podněty by dokázaly státu ušetřit miliony.

Snahu zlepšit komunikací občanů s politiky právě pomocí tohoto unikátního projektu může veřejnost jednoduše podpořit členstvím a s ním spojenou aktivní činností.

Zadavatel

-