Evropská unie si vzala vysavače na paškál

Po zákazu neúsporných zářivek, rtuťových teploměrů nebo regulaci tvaru banánů se evropská Unie pustila do dalšího omezování: zakázala prodej vysavačů s příkonem větším než 1600 wattů.trevordiy.wordpress.com

vysavače eu
ilustrační foto: pixabay.com – jarmoluk, zákaz prodeje vysavačů s příkonem 1600W +

Vyhláška Evropské komise začíná platit od září tohoto roku a kromě příkonu se týká také dalších kritérií, například maximální roční spotřeby energie, hlučnosti, dokonce i limitů na životnost motoru a hadice a minimální povolené schopnosti odstraňování prachu. Spotřebitelé si na nová pravidla budou zvykat tři roky, načež se od září roku 2017 opět zpřísní a už neseženeme ani vysavače s příkonem větším než 900 wattů.

Evropská unie si od nového nařízení slibuje úsporu energie. V rámci tohoto programu již dříve zakázala například prodej zářivek, které nemají označení „úsporné“. Nově vyrobené vysavače chce také označovat tzv. „energetickými štítky“, které se už povinně nalepují například na pračky nebo ledničky. Písmena od A po G spotřebiteli napoví, jak je výrobek šetrný k životnímu prostředí. Vyhláška s omezením vysavačů se však setkala s masivním nepochopením a dokonce výsměchem. Hlavním argumentem je, že méně výkonné vysavače bude potřeba mít zapnuté delší dobu, takže plánovaná úspora elektřiny se konat nebude.

Prodejci elektrospotřebičů se na novou vyhlášku však stačili připravit a předzásobili se „klasickými“ vysavači, takže do vyprodání těchto zásob bude možné si ještě pořídit přístroj s výkonem přesahující „magickou“ hodnotu 1600 wattů. I samotní výrobci se však na změnu dlouhodoběji připravují a investují do nových technologií, které nahradí omezení vyššího příkonu tak, že zákazník nepozná rozdíl. Vysavače s menším příkonem totiž nahrazují příkon vyššími otáčkami motoru.

Zadavatel

-