Jak na zábavní pyrotechniku? Dodržujte bezpečnostní pravidla a užijte si nevšední zábavu!

Krásné ohňostroje, gejzíry nebo fontány dnes už mohou být díky snadné dostupnosti doplňkem každé slavnostní události. Ani tak bychom neměli zapomínat na bezpečnost při manipulaci se zábavní pyrotechnikou.

pyro
ilustrační foto: pixabay.com

Řada lidí si jistě pamatuje, že když byli malí, byla zábavní pyrotechnika určena výlučně na oslavy nového roku. Z balkónu pak sledovali pestrobarevné petardy, zatímco rodiče jim maximálně nechali zapálit si jednu prskavku, protože jiná zábavní pyrotechnika by pro ně byla nebezpečná. Dnes už se bezpečnost pyrotechnických výrobků značně zlepšila a i jejich dostupnost se zvýšila. Koupit si kompaktní ohňostroje a jiné petardy je možné i prostřednictvím online obchodů. Do dětských rukou však stále nepatří!

Není dospělák jako dospělák

Jak už jsme zmínili v úvodu, dnes už si nejrůznější pyrotechnické výrobky může koupit téměř každý dospělý člověk. Některé jsou však určené způsobilým osobám od 18 let, jiné až lidem od 21 let. Třeba se na tato omezení pořádně vyptat. Kvalitní prodejce by vás však měl na věkové limity upozornit sám a neprodávat pyrotechniku nezletilým osobám. Možná se vám to zdá omezující, ale alespoň si nepotřebujete domů zvát kvalifikovaného odpalovače ohňostrojů a pyrotechniku si můžete odpálit i sami. I přesto k odpalování nepouštějte děti. To ale neznamená, že si nemohou pestrobarevné představení užít z dostatečné vzdálenosti. Kompaktním ohňostrojem tak například můžete zpestřit i dětskou oslavu.

Nerušte sousedy

Většinou s tím nebývá problém, ale měli byste si na obecním úřadě zjistit, zda vůbec můžete v dané oblasti zábavní pyrotechniku odpalovat. Některé obecní úřady totiž zvlášť upravují, v jakých hodinách, případně na jakých místech, se může pyrotechnika odpalovat. I pokud to není nijak omezené, mějte na paměti, že když vy zrovna slavíte, sousedi třeba spí. Proto respektujte noční klid a pyrotechnické představení uspořádejte před desátou hodinou večerní. Pokud víte, že vaši sousedé mají psy nebo malé děti, je slušnost je na vaši pyrotechnickou vsuvku připravit v předstihu.

Alkohol si nechte až po ohňostroji

Předtím, než začnete manipulovat s pyrotechnikou, byste neměli pít alkohol. Je nám jasné, že alkoholiké nápoje k oslavám patří, ale se zábavní pyrotechnikou nejdou dohromady. Člověk, který bude ohňostroj nebo jiné rachejtle odpalovat, by měl být naprosto střízlivý. Pokud to bez alkoholu nemůžete vydržet, raději odpalováním pověřte osobu, o které stoprocentně víte, že alkohol pít nebude. I tak je důležité přečíst si ještě bezpečnostní pokyny a raději nezapalovat viditelně poškozené výrobky. Pokud všechna tato psaná i nepsaná pravidla dodržíte, můžete se těšit na nerušenou pyrotechnickou šou.

Zadavatel

-