Rakovina prostaty – nepodceňujte prevenci

Rakovina prostaty patří k nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů. Bohužel i přes častost výskytu tohoto vážného onemocnění, každý druhý pacient postrádá základní informace o jeho léčbě. Pokud se chcete dozvědět více o této nemoci, pak čtěte dále.

shadow-824128_1280

Stejně jako u většiny nádorů, tak i výskyt rakoviny prostaty rok co rok stoupá. Česká republika není výjimkou. Vloni bylo u nás diagnostikováno zhruba 9 000 případů s rakovinou prostaty. Rakovina prostaty je velice závažné onemocnění, které v konečném důsledku může skončit smrtí.

Dobrou zprávou u tohoto onemocnění je fakt, že se jedná o dobře léčitelnou nemoc, avšak musí být zachycena včas.

Co může stát za vznikem rakoviny?
Vznik rakoviny může být podmíněn řadou vlivů – konkrétně genetickými, hormonálními či stravovacími vlivy. Dále může být ovlivněna také sexuální aktivitou. Za vznikem může stát i špatný životní styl  nebo věk.

Výskyt rakoviny prostaty
Toto onemocnění se objevuje nejčastěji u mužů ve věku 45 – 50 let. V případě, že je tato nemoc rodinnou anamnézou, měli byste podstupovat jednou za rok preventivní kontroly již od 40 let.

Rakovina prostaty – příznaky
Rakovina prostaty nemá v počátečních stádiích žádné příznaky a projevovat se začne až v době, kdy je nádor značně velký a prorůstá celý orgán. Když k tomuto dojde, nemocný začne mít problémy při močení a v moči může být patrná také krev. Prvními projevy však může být až bolest v kostech nebo zlomenina. K tomuto dochází, protože právě rakovina prostaty metastázy se nejčastěji tvoří v kostech.

Bohužel, když se začnou projevovat některé z výše uvedených příznaků, rakovina už nebývá vyléčitelná.  Proto apelujeme na muže, aby docházely na pravidelné prohlídky. Díky poměrně jednoduchému testu lze s poměrně velkou pravděpodobností zachytit rakovinu ještě v době, kdy je omezena na prostatu a může být tak zcela vyléčena.

Základem je test na rakovinu prostaty
Tento test spočívá v otestování hladiny prostatického specifického antigenu v krvi. U pacientů s rakovinou prostaty je tato hladina zvýšená. Je třeba zdůraznit, že zvýšená hladina prostatického specifického antigenu ještě neznamená, že se jedná o rakovinu.

V případě zvýšené hladiny se dále provádí biopsie (neboli odběr malého vzorku tkáně), která buď diagnózu potvrdí, nebo vyvrátí.

Léčba rakoviny
Při léčbě nádoru, který je omezen pouze na prostatu, se přistupuje k radikálnímu operačnímu odstranění, které pak může být doplněno ozařováním. U nádorů, které se však začínají rozrůstat i mimo prostatu, je několik možností. Léčba rakoviny prostaty spočívá v chirurgickém odebrání žlázy, po které musí následovat další léčba jako ozáření, nebo hormonální terapie. Alternativní možností je radioterapie v kombinaci s hormonální léčbou.

Hormonální léčba
Generalizovaný nádor (neboli nádor, který vytvořil metastázy) je léčitelný, avšak nevyléčitelný. První volbou během léčby je hormonální léčba, která spočívá v zabránění působení mužských pohlavních hormonů na nádorovou tkáň. Rakovina prostaty tyto hormony totiž potřebuje ke svému růstu.

Pokud se zamezí jejich působení, dojde k zástavě růstu nádoru, k jeho zmenšení nebo dokonce jeho vymizení. Bohužel se jedná pouze o přechodný efekt na několik měsíců. Po určité době si nádor na nedostatek pohlavních hormonů vznikne.

Aby testosteron na nádor nepůsobil, snižuje se celková hodnota těchto hormonů na minimum. To se provádí buď operačním odstraněním varlat, nebo jejich aktivní části (tedy kastrací). Snížení testosteronu lze také pomocí pravidelně aplikovaných injekcí, díky kterým varlata přestanou produkovat mužský hormon. Poslední možností je podání tzv. antiandrogenů, které lze užívat v podobě tablet.

Léčba je individuální
Léčba rakoviny prostaty je u každého muže individuální. Hodnotí se totiž charakter nádoru – zda se jedná o agresivní a rychle rostoucí nádor, či nikoliv. Důležité je rovněž i to, jak je onemocnění rozsáhlé, zda se jedná o malý nádor, který je lokalizovaný jen na prostatu, nebo už postoupil do orgánů v okolí.

Zadavatel

-