Jak správně postupovat při zazimování bazénu

Zazimování je jistým druhem pravidelné údržby, která je nutná pro každého vlastníka zahradních bazénů. Bez tohoto procesu by kvalita bazénové vody přes zimu prudce klesala a na jaře by se mohla voda podobat spíše vodě v jezírkách a rybnících, než v bazénech, nehledě na jeho možné zničení.

bazén
ilustrační foto: pixabay.com – geralt

Bylo by zapotřebí její nákladné čištění nebo dokonce kompletní výměna. Oba způsoby jsou finančně i časově náročné. V následujícím článku si představíme postup při zazimování bazénu krok za krokem, aby voda i po zimě byla křišťálově průzračná.

Důkladně vyčistit vodu i filtraci

Prvním krokem v procesu zazimování bazénů je vždy jeho důkladné vyčištění všech částí. Ze dna bazénu a jeho stěn musí být odstraněny mechanické nečistoty pomocí vysavače. Odstranit z hladiny napadané listí. Vodu pak ještě naposledy nechat přefiltrovat ve filtraci. I filtraci je před odpojením zapotřebí několikrát důkladně propláchnout.

Odpustit vodu a srovnat hodnoty potřebných látek ve vodě

Po vyčištění je zapotřebí odpustit vodu z bazénu. Hranice vody by měla být minimálně 15 cm pod tryskami do bazénu (protiproud, filtrace, ohřev). Aby v trubkách a hadicích nebyla voda, která by v zimě mohla zmrznout a způsobit jejich popraskání. Pak je třeba vyčistit bazén a ustálit jeho hodnoty. Bazén musí být před zimou ve stoprocentní kondici. Je třeba vyrovnat hladinu pH a desinfekčního prostředku, nejčastěji chloru. K tomu samozřejmě poslouží kvalitní bazénová chemie a testery, které využíváte v průběhu celého roku.

Nalít zazimovací roztok, vybavit hladinu plováky a zakrýt

V poslední části úpravy vody nalijeme do bazénu zazimovací prostředek, který udrží hodnoty bazénové vody v průběhu celé zimy. Na hladinu vody vložíme plováky nebo plastové lahve. Ty zabrání rozpínání ledu a poškození konstrukce bazénu. Pak bazén přikryjeme bazénovou folií. Ze které odstraňujeme vodu a sníh, aby se nedostaly do vody.

Zadavatel

-