Tip na perfektní dárek pro gentelmany

Často je jediným šperkem na mužově těle snubní prsten symbolizující svazek s milovanou ženou. Co pánům tedy věnovat za hodnotný dárek, pokud se rozhodnete vyhnout elektronice, kravatám a neoriginálním poukazům? Vsaďte na manžetové knoflíčky!

Doplněk pravého gentlemana

Manžetový knoflíček lze popsat jako sponu, jež spíná dohromady manžety košile. Není to však jen tak ledajaká sponka, jakých najdete doma tucty. Vyrábí se totiž z drahých kovů a kromě zdobení v podobě vyražených ornamentů se můžete setkat i s variantami doplněnými o drahé kameny. Knoflíček sofistikovaným způsobem ozdobí košili, zároveň však dává najevo určitou společenskou úroveň svého nositele. Košili s manžetovými knoflíčky nosí totiž jen opravdoví gentlemani.

Manžetový knoflíček v 17. století a dnes

Knoflíky na košilích plnily dlouhá léta ryze dekorativní funkci. Ke změně v krejčovství došlo až ve 13. století, kdy se z doplňku stal funkční spojovací prvek. Počátkem 17. století přišly na svět první manžetové knoflíčky. V té době se jednalo o nejvyšší formu módní extravagance, kterou si však mohla dovolit jen šlechta a příslušníci nejvyšších společenských vrstev. Knoflíčky zdobily bohaté ornamenty, drahé kameny, diamanty, není tedy divu, že se doplněk stal rychle známkou luxusu. Během průmyslové revoluce v 18. století se manžetové knoflíčky dostaly i mezi střední vrstvy, a to v podobě pozlacených či postříbřených levnějších kovů. Největší boom však zažívaly v první polovině 20. století na území Spojených států amerických, poté začaly být z praktických důvodů masově nahrazovány obyčejnými knoflíky.

Dnes již tedy manžetové knoflíčky považujeme spíše za raritu, jíž na oděvu takřka nelze přehlédnout. Je to ovšem velká škoda. V rodinách se často překrásné manžetové knoflíčky dědí po celé generace a jistě si nezaslouží být ukryty před světem v šuplíku a čekat, až jim dá módní svět zase šanci zazářit. Tento doplněk je velmi variabilním ozvláštněním pánského outfitu vhodného pro každou příležitost, zároveň však poslouží jako pozoruhodný dárek k narozeninám, promoci či jiné životní události. Obzvlášť cenným se potom stává, pokud je vyrobený na zakázku a je do něj vyražený rodinný erb nebo jiný symbol, který se pojí s daným nositelem.

Obzvláště vhodnou příležitostí pro pořízení manžetových knoflíčků jsou svatby, zvláště rozhodnou-li se snoubenci pro tradiční outfity ve formě bílých šatů a klasického kvádra. Knoflíčky pozvednou obyčejnou košili o několik úrovní výš a pokud jsou navíc vhodně sladěny se snubními prsteny, stane se z této dvojice dokonalá módní trefa do černého!

Zadavatel

-