Co ukrývá rakytník

Rakytník je nenápadný keř se žlutými plody, kterého jsme si donedávna vůbec nevšímali. Dnes se o něm vedou horlivé debaty a neustále se objevují zprávy o tom, že rakytník je super léčivka, která dokáže zatočit s mnoha nemocemi. Jak je to doopravdy? Je opravdu rakytník tak účinný, jak se o něm říká? Kde všude může pomoci a jak? Podívali jsme se tomu na kloub.

vitamíny
rakytník

ilustrační foto: noventis.cz

Kde se vzal…
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je trnitý keř, který může dorůst až do výšky 6 m. Dovezen k nám byl z Ruska, kde byl a stále je hojně využíván v léčitelství, ale díky specifickému růstu jeho kořenů i ke zpevňování zemědělské půdy. Rakytník plodí žluté až oranžové bobule, které svým tvarem trochu připomínají malé třesně. To by nebylo až tak zajímavé, důležitější je, že bylo zjištěno, že právě plody jsou opravdovou přírodní bombou – samozřejmě v pozitivním slova smyslu.

Obsahuje mnoho prospěšných látek
Bylo zjištěno, že plody rakytníku jsou „nabušené“ mnoha vitamíny. Plody obsahují vitamíny A, B, C, D, E, F a K a dále také aminokyseliny, třísloviny a silice. Díky této kombinaci je možné plody rakytníku označit za malý zázrak přírody, ze kterého mohou lidé těžit. Vlastně žádný jiný plod nemůže nabídnout tak silné složení.

Jak může pomoci
Díky unikátnímu zastoupení přírodních složek má rakytník všestranné uplatňení.

Používá se jak k zevnímu tak i k vnitřnímu použití. Rakytník je oceňován zejména pro svůj blahodárný vliv na imunitní, kardiovaskulární a trávící systém.

V jaké formě je nejlepší
Rakytník řešetlákový je možné konzumovat hned v několika podobách. Možné je jíst čerstvé plody, ty jsou ale hodně kyselé a trpké. Výborně chutná rakytníkový sirup či marmeláda. Nejednoduší je ho konzumovat v doplňcích stravy. Cenově výhodné doplňky stravy s obsahem rakytníku nabízí například česká společnost NOVENTIS s.r.o.

Zadavatel

-