Víte, jak chránit svou chalupu před vloupáním?

Chaty a chalupy jsou oblíbeným cílem vloupání zejména v zimních měsících, kdy jsou rekreační oblasti více opuštěné. Ale ani v létě nejsou uchráněny, zvláště když jezdíte pouze na víkendy. Navíc zabezpečení bývá podceňováno. Podle statistik UNIQA má jen 50 % chat a chalup bezpečnostní zámek, 30 % má okenice nebo mříže a bezpečnostní dveře je jen u osminy z nich. Policie tak každoročně upozorňuje na vhodná preventivní opatření.

Zabezpečení vstupu a oken

Nejrizikovějšími místy jsou dveře, okna a verandy, obvykle prosklené. Základním a taky nejlevnějším zabezpečením jsou mechanické prostředky – bezpečnostní štít dveří, kvalitní bezpečnostní vložky, zámek odolný proti rozlomení a odvrtání nebo přídavný zámek, závora, mříž. Viditelná ochrana může zloděje rovnou odradit. Asi nejlepším řešením jsou bezpečnostní dveře a zárubně. Nevýhodou může být vyšší cena než u základních prvků, ale výhodou je mnohem nižší riziko vloupání touto cestou.

Okna a prosklené verandy můžeme chránit přiléhajícími rámy bez škvírek, speciálním bezpečnostním kováním nebo bezpečnostními foliemi, které také dokážou zamezit poničení oken při krupobití nebo vichřici. Viditelným prvkem, a tedy opět psychologickou bariérou pro zloděje, jsou mříže nebo zabezpečené okenice s vnitřním oplechováním a uzamykáním.

Nezapomínejte taky na další vchody, sklepní okna, dílnu nebo výstupy na střechu.

Zabezpečení okolí objektu

Tady hlavně platí nenechávat v okolí chaty nebo chalupy předměty, které vloupání usnadní – žebříky, trubky, šroubováky a další nářadí – nebo se sami stanou kradeným kusem. Je dobré myslet taky na zabezpečení případných sklepů, dílniček nebo přístřešků na nářadí.

Zabezpečení za pomoci technologií

Každý majitel nemovitosti, nejen chaty, by měl zvážit, zda se mu nevyplatí investovat do elektronického zabezpečovacího systému. Díky kamerám se budete moci kdykoliv podívat, co se děje a budete mít k dispozici také případný důkazní materiál. Elektronická ochrana chaty však nezabrání vstupu zloděje, ale opět by mohla fungovat jako psychologická bariéra a od úmyslu ho odradit.

Na co nezapomínat před odjezdem z chaty

Žádný objekt bohužel nemůžeme 100% zabezpečit, ale můžeme alespoň riziko vloupání podstatně snížit. Naprostým základem při odjezdu z chaty je vždy:

  • co nejlepší uzavření oken, dveří, okenic, verandy
  • neponechávání cenností (starožitnosti, elektronika, šperky) a viditelně umístěných běžných předmětů, o které je ale často mezi zloději zájem (nářadí, zahradní technika, alkohol, oděvy)
  • odstranit z okolí chaty předměty, které by mohly pomoci vloupání (žebříky, trubky apod.)
  • dobré je taky udržovat dobré vztahy se sousedy a místními obyvateli a poprosit je o hlášení podezřelých osob nebo situací

Policie radí, co dělat, když najdete chatu vykradenou:
„Pokud přijedete a vidíte nepořádek před vchodem, vypáčená okna či dveře, zachovejte klid a rozvahu. Nevstupujte do objektu. Může tam být pachatel. Neuklízejte po zlodějích. Vloupání je třeba neprodleně oznámit na nejbližší služebnu policie, případně je možné využít možnosti oznámení na tísňovou linku 158. Pro policii je důležité, aby nedošlo k znehodnocení případných stop, které pachatel na místě zanechal.“

Zdroj: http://www.policie.cz/clanek/krajske-reditelstvi-severomoravskeho-kraje-
zpravodajstvi-vloupani-do-rekreacnich-chat.aspx

Zadavatel

-