Jak vybrat vysavač

Drobky z chleba na stole či dokonce v koberci, vysypaná hlína z květináčů nebo rozbitá sklenice s mlékem. To vše jsou domácí katastrofy všedního dne, ze kterých doslova kvete každá hospodyňka. Smetáček a lopatka na vše nestačí, používat velký vysavač je ale nepraktické. Jak z takové šlamastyky ven? Inu, jednoduše, prostě si pořídit malý ruční nebo robotický vysavač.

vysavač
Foto: roboticky-vysavac.cz, iRobot Roomba 620

Ruční vysavače

Oceníte je především při úklidu nečistot menšího rozsahu – rozsypaná mouka nebo hrst koření, případně již zmíněné drobky chleba. Na trhu jsou ale k dispozici i AKU vysavače, které si poradí i s vodou vylitou na linoleum. Malé vysavače jsou skladné, levné a uspoří spoustu energie, mají jen jednu nevýhodu. Dá se totiž s nimi sát jen z hladkých ploch, jinak to dá spoustu práce a bude lepší využít jiný úklidový systém.

Mechanický smeták

Kde nemáte zavedenou elektřinu nebo je zásuvka opravdu daleko, využijete klasický mechanický smeták, který se pořídí oproti vysavači doslova za pár korun. Lehký, snadno přenositelný a s nastavitelnou rukojetí. Bohužel je ale nutné ruční čištění, takže se dnes moc nepoužívá. V neposlední řadě, smeták z vrbového proutí našich babiček, jehož dny jsou v moderní době nadobro sečteny.

Robotické vysavače

Jsou staronovou novinkou na trhu, která ušetří spoustu času i peněz. Robotické vysavače vlastně stačí jen naprogramovat, případně spustit a ony si už poradí s úklidem po svém. Malé elektrické zařízení na akumulátorovou baterii popojíždí po podlaze a vysává i drobné nečistoty, v ničem vás neruší a sám od sebe se po dokončení úklidu vypne. Je ale háklivý na silně nerovný terén nebo zachycení za nábytek, ale to jsou pouze anomálie, které se dají vyřešit. Jeho pořizovací cena začíná na úrovni standardního běžného vysavače. Poradí si i s “analyzováním” prostoru, tudíž se nestane, že by spadl například ze schodů, jednoduše se jim vyhne.

Nevíte, který si vybrat? Zkuste iRobot Roomba 521!
irobot
Foto: roboticky-vysavac.cz

Zadavatel

-