Wolkrův Prostějov

Přes padesát let, rok co rok, se v Prostějově koná tradiční festival Wolkrův Prostějov. Jedná se o celostátní přehlídku sólových recitátorů a divadel poezie. Mladí poetici se proto do hanáckého města sjíždí z celé republiky. berryjam.ru

Wolkrův Prostějov
Foto: klubduha.cz

Tradiční festival vždy trvá od úterý do soboty, tedy jeden červnový týden, dělí se prakticky na dvě části. V dopoledních hodinách vždy probíhá přehlídka recitátorů – sólistů, kteří recitují v secesní památce od architekta Jana Kotěry Národním domě. V tamním přednáškovém sále létají vzduchem verše a řádky. Čím dál častěji se totiž recitátoři věnují próze. Odpoledne se vždy koná přehlídka divadel poezie. Přijedou vždy ti nejlepší z celé republiky, z nich porota vybere soubor, který svoji inscenaci bude hrát na přehlídce Jiráskův Hronov.

Díky „Wolkrákům“, jak jsou někdy místními přezdíváni účastníci Wolkrova Prostějova, žije v Prostějově také noční život. Přímo pořadatelé každý festivalový večer organizují na dvoře již zmíněného Národního domu program pojmenovaný „U Kotěry na zahrádce“, v rámci kterého se konají koncerty různých kapel nebo dokonce třeba improvizační show.

„Rozhodně chodím na téměř všechna představení, dělám to každoročně a vždy se na tento festival těším. Wolkrovu Prostějovu přeji spoustu skvělých recitátorů, krásných divadel poezie, aby se zde v Prostějově vždy účastníkům festivalu líbilo, a chci, abychom si to všichni užívali opravdu poeticky“ přeje si pořadatelka Wolkrova Prostějova Alice Gregušová z prostějovského kulturního klubu Duha.

Neodmyslitelnou součástí festivalu jsou semináře, kterých se účastní hlavně vystupující, ale také třeba studenti prostějovských škol. „V posledních letech jsem se znala s lidmi, kteří semináře pravidelně navštěvovali. Byli to studenti z Gymnázia Jiřího Wolkra. Věděla jsem, co je zaujme a bylo to šité na míru,“ řekla lektorka seminářů a divadelní režisérka Renata Vordová.

Zadavatel

-