IT |

Z pohledu ekonomiky tisku je volba vhodné tiskárny základ

Tisknout lze v podstatě dvěma způsoby. Inkoustem nebo laserem. Jsou to nejběžnější druhy tiskáren, ale každý se hodí pro zcela jiné druhy nasazení. Pokud byste zvolili špatnou tiskárnu pro vaše použití, potom se vám celkové náklady na tisk výrazně prodraží.

ilustrační foto: Pixabay.com – tookapic

Volte tiskárnu s rozumem

Většinu lidí na první pohled zaujmou inkoustové tiskárny, protože jejich pořizovací cena je dá se říci mizivá. Bavíme-li se samozřejmě o běžných modelech a nemáte-li nějaké speciální nároky. Problémem však je, že jedna originální náplň do inkoustové tiskárny může stát jako tiskárna samotná. Existuje cesta, jak ušetřit, a sice třeba s využitím alternativní cartridge Lexmark, zvolíte-li třeba tiskárnu tohoto výrobce. Na druhou stranu hlavně si nejprve uvědomte, co potřebujete vlastně tisknout. Budete-li tisknout občasně spíše menší množství a potřebujete tisknout obrázky, je na to inkoustová tiskárna ideální. Bývá to typický příklad domácího nasazení.

Samozřejmě inkoustové tiskárny nejsou jen na doma. Hojně se využívají v reklamních agenturách, používají je fotografové a jiné profese, které mají blízko k tisku náročné grafiky a fotografie. Tady jsou totiž inkoustové tiskárny nejlepší, ale už se také zpravidla jedná o profesionálnější a dražší modely, které třeba zvládnou i velké formáty.

Na vše ostatní je tady laser

Pokud není váš případ nic z výše uvedeného, je pravděpodobné, že potřebujete laserovou tiskárnu. Její pořizovací cena je sice vyšší, ale hodně ušetříte na náplních. Třeba levný toner CE285A, který je určen pro mnohé tiskárny HP, je doslova za hubičku. Laser je vhodný, pokud potřebujete tisknout:

  • Běžné firemní, převážně textové dokumenty
  • Velké objemy dokumentů

Zde není co řešit. Tonery dokáží vytisknout více stran, než zvládají náplně do inkoustových tiskáren a jejich cena je také obecně nižší. Třeba výše zmíněný toner zvládne vytisknout až 2000 běžných stran textu. Pro nasazení do firem nebo domácí kanceláře jsou tak laserové tiskárny, i přes vyšší pořizovací cenu, ekonomičtější volbou.

Zadavatel

-