Závislost na internetu

Jako mnoho věcí, tak i internet je dobrý sluha, ale špatný pán. I na něm totiž může vzniknout závislost, která může mít významné devastační účinky na osobní život člověka i jeho okolí. Závislost na Internetu se nejčastěji vyskytuje mezi mladými lidmi. Ovšem oni si to buď neuvědomují, nebo pomoc ani nehledají.

závislost na internetu
ilustrační foto: flickr.com, Martin Terber

Závislost na Internetu může vzniknout prakticky u kohokoli. Odborné studie se dokonce shodují v tom, že tento problém v České republice postihuje 3,4 % celkové populace a dalších 3,7 % je závislostí ohroženo.

Dnešní doba závislostem na Internetu poskytuje velmi dobrou živnou půdu. Časy, kdy se na Internet chodilo domů, do knihovny nebo kavárny, jsou dávno ty tam. Možností připojení v posledních letech přibylo zejména díky rozšíření mobilní datové sítě a samozřejmě tzv. chytrých přenosných zařízení jako telefonů či tabletů. Místa bez možnosti připojení k Internetu jsou stále vzácnější, což má na jednu stranu řadu výhod, ale na druhou stranu se jedná o hlavní podmínku k postupnému vytvoření závislosti.

Co hrozí závislému člověku

Podle odborníků je také pravda, že patologické užívání Internetu se může projevit citovými a psychickými poruchami, změnami chování, poruchami pozornosti, empatie či schopnosti rozpoznat rizika. Závislost ale může vést i k nejrůznějším podvodům, krádežím a dluhům. Významná jsou i zdravotní rizika, mezi něž patří například poruchy pohybového systému, poruchy zraku, sluchu nebo také poruchy příjmu potravy.

Je tedy dobré udělat si alespoň seznam nepříjemností kvůli internetu a dát ho k počítači. Člověk tak má stále na očích připomínku, že kvůli času na sociálních sítích se mu zhoršily vztahy, bolí ho oči, nemůže spát.  Důležité také je naučit se rozpoznat tzv. spouštěče a vyhýbat se jim – mohou to být internetové hry, nakupování, porno či tlachání.

Jak ze závoslosti ven

Z prvních kroků je, si problém závislosti vůbec uvědomit a postavit se k jeho řešení čelem a to na základě vlastního rozhodnutí. Velkou roli hraje ale také podpora rodiny a přátel.

1) Najděte si nové koníčky, kterým se budete věnovat v době, kdy býváte nejčastěji na počítači. Sportujte, studujte, čtěte si, zkrátka dělejte cokoli, co vás bude bavit, kromě práce na počítači.
2) Stanovte si přesnou dobu, kterou můžete na Internetu strávit. Nařiďte si budík, nebo požádejte o pomoc s dohledem někoho dalšího. Existují také nejrůznější bezplatné aplikace a doplňky prohlížečů, které toto udělají za vás, případně si v nich můžete nastavit blokování určitých stránek v určitém čase apod.
3) Když nad svým on-line životem ztratíte kontrolu, pokuste se jej zredukovat jen na to podstatné a užitečné (smažte profily na on-line hrách, seznamkách, sociálních sítích).
4) Choďte více ven mezi lidi, najděte si přátele i mimo virtuální svět, s nimiž budete trávit volný čas.
5)Pracujte – najděte si brigádu, nebo pomáhejte jako dobrovolníci. Nejen, že budete mít dobrý pocit z pomoci bližnímu, ale třeba si i vyděláte nějakou tu korunu.
6) Pokud vše zašlo tak daleko, že vám vlastní síly k vyřešení problému nestačí, vyhledejte odbornou pomoc psychologa.

Zadavatel

-