Obchodní spory je možné řešit mnohem rychleji

Pokud se dostanete do situace, kdy vám vaši obchodní partneři nebo klienti neplatí, máte hned několik možností, jak tento problém řešit. Je možné jednat na vlastní pěst a posílat upomínky, můžete si najmout vymahačskou firmu, nebo dát celou věc k soudu. Třetí řešení se z hlediska času, finančních nákladů i efektivity jeví jako nejlepší. Je ale nutné, aby se jednalo o rozhodčí soud. Jak funguje, kolik zaplatíte a jak řízení probíhá?

soud
ilustarční foto: rozsudok.sk

V čem je rozhodčí soud jiný

Rozhodčí soud se od běžného liší hned v několika ohledech. První velkou výhodou je, že proces netrvá dlouho. Zatímco běžný soud může rozhodovat roky, rozhodčí soud vydá rozsudek i do několika dní. Specializuje se totiž výhradně na obchodní případy, kde je vše poměrně jasné. Rozdíl je také v tom, že stálý rozhodčí soud vydává rozsudek, který je zároveň i exekučním příkazem. Vykonán může být okamžitě a není možné se proti němu odvolat. Je sice možné podat žalobu k soudu, ale vzhledem k jasnosti obchodních sporů není moc velká šance, že se státní soud bude věcí zaobírat.

Platí se pouze poplatek

Velkou výhodou rozhodčího soudu je, že s ním nejsou spojené velké finanční náklady. Za soudní řízení obchodního rázu u rozhodčího soudu na Slovensku se platí například jen poplatek ve výši 4 – 2 % z hodnoty věci. Současně platí, že pokud bude rozsudek ve váš prospěch, náklady na soudní řízení platí žalovaná strana. Pokud chcete o poplatcích vědět více, obraťte se na nás.

Jak postupovat?

Rozhodčí soud je určen pro řešení obchodních případů. Pokud jeho služby chcete využít, musíte si připravit všechny potřebné důkazy (jako např. faktury, obchodní komunikaci apod.). Poté musíte oslovit soud a počkat na termín řízení. Na řízení byste měli být přítomni. Aby mohl soud ve věci rozhodovat, je nutné aby došlo k podepsání rozhodčí položky a to oběma stranami.

TIP – pokud se ve vaší věci jedná o finance a díky dlužníkovi jste se dostali do finanční problémů, pomůže půjčka. Dejte si ale dobrý pozor, abyste vybrali tu výhodnou. V současné době je možné využít i nebankovní půjčky, díky kterým je možné získat peníze téměř okamžitě.

 

Zadavatel

-