Technologie filmových špiónů, které skutečně používáme

Bondovky, Bourneovky, a další špionážní série mají jednu věc společnou – pokročilé technologie. Na stříbrném plátně nám to připadá, jako něco neuvěřitelného. Přitom jsme takovými technologiemi obklopeni pomalu na každém kroku a ani o tom nevíme. Vybrali jsme šest technologií více či méně známých, které nám připadají skutečně skvělé a přitom už dávno nejsou ani trochu tajné!

Miniaturní kamery

Ve filmech je vídáme v tužkách, ve vlasech nebo v odznáčcích. Kde je můžeme potkat v reálném světě? Tak například v potrubí. Moderní instalatéři zcela běžně provádějí kamerové průzkumy kanalizací a odpadů a dostanou se i do tak malých trubek, jako jsou ty ve zdech vašeho bytu.

Paměťové čipy

Hromady tajných informací na jednom malém čipu – běžný původce filmové zápletky… no a pro nás? Naprosto běžná součást každého telefonu, čipy tak malé, že potřebujeme adaptéry, abychom je pro načtení v PC dostatečně zvětšily. Zvláštní, jak řada změn přichází, aniž bychom to skutečně vnímali.

Přenosné vodní filtry

Základní vybavení pro přežití kdekoliv na světě! Bez vody žít neumíme, většina vody v přírodě je pro nás ale nepitelná a často i nebezpečná. Přitom dnes již existují filtry, které prostě našroubujete na láhev a vodu filtrujete v reálném čase.

Auto jako z Knight Ridera

Asi největší posun můžeme vnímat v technologiích, které najdeme v našich automobilech, od parkovacích asistentů po virtuální krajnici a rychlost promítané na čelní sklo.

Otisk prstu jako klíč

Máme je na mobilech, počítačích a pokud chcete, můžete si takový zámek pořídit domů ke vstupním dveřím. Přitom ještě před pár lety to bylo naprosté science fiction!

Umělá inteligence

A to asi nejúžasnější pro každého milovníka sci-fi, pamatujete si všechny ty scény, kde se hrdinové baví se svojí lodí? A není vlastně Siri nebo Alexa vlastně úplně totéž? 😊

Když se nad tím zamyslíte, uvědomíte si, že už pěknou řádku let žijeme ve světě budoucnosti! Pojďme si to užít!

Zadavatel

-