Proč zvolit pasivní dům

Uvažujete o výstavbě nového rodinného domu a chtěli byste ušetřit za energie, mít komfortní bydlení, pohodlí i příjemné prostředí? Pak je vhodnou variantou pasivní dům, který je uzpůsoben tak, že zaručuje tepelnou pohodu v jakémkoliv ročním období, aniž by bylo nutné uvnitř náročně topit či klimatizovat.

1
Foto: Okal.cz

Co je to pasivní dům?
Jedná se o nízkoenergetický dům využívající energii, která se v něm vytvoří (např. teplo vzniklé z vaření, svícení atd.). K jeho vytápění tedy není potřeba žádný aktivní otopný systém. Díky instalovaným cirkulačním jednotkám se čistí vzduch od prachu i pachu, nemusí se v domě větrat a nedochází ani k úniku tepla.

Proč název „pasivní dům“?
Název „pasivní dům“ vychází z principu využívání pasivních tepelných zisků v budově. Jedná se o využívání vnějších zisků  (např. slunečního záření, které prochází do interiéru okny) a vnitřních zisků (např. teplo vyzařované lidmi a spotřebiči).

Výhody pasivních domů

  • úspornost (spotřeba tepla za vytápění je max. 15 kWh/m2.rok)
  • regulace vytápění
  • příjemná teplota v interiéru během letních i zimních měsíců
  • přívod čerstvého vzduchu bez průvanu a prachu
  • bezhlučnost a vzduchotěsnost
  • cena

2
Foto: Okal.cz

Cena pasivních domů
Cena za pasivní dům je dnes srovnatelná s celou za klasickou novostavbu. Pasivní domy na rozdíl od běžných rodinných domů disponují několika příznivými vlastnostmi, díky kterým se sníží např. výdaje za vytápění na minimum.

Náklady na vytápění
Díky pasivnímu domu lze ušetřit až 90 % náklady za vytápění. Je to způsobeno dokonalým zateplením celé stavby a nevyužíváním žádných technicky náročných a nákladných zařízení. U pasivních domů se nesetkáte s klasickým topením, přirozená teplota se uvnitř interiéru udržuje díky tepelným ziskům od osob, které v tomto domě obývají, nebo ze zapnutých elektrických spotřebičů.

V zimních měsících, kdy teplota klesne hluboko pod nulou, je možné využít systém teplovzdušného vytápění.

Filtrace vzduchu

Pasivní dům je možné vybavit filtračním systémem, který během noci čistí veškerý vzduch a odstraňuje z něj prach, volné radikály a další oxidanty. Díky filtraci vzduchu je bydlení vhodné pro alergiky.

Umístění pasivního domu

Aby se v pasivním domě v maximální možné míře využila solární energie, která nahrazuje klasické vytápění domu, je nutné dům umístit na parcelu dle světových stran. Dům by měl být umístěn tak, aby jižní prosklená fasáda byla plně vystavena slunečním paprskům. Důležité také je, aby byl dům umístěn od okolních budov a stromů, aby nebyla snížena intenzita slunečního záření.

U pasivního domu hraje důležitou roli i vnitřní uspořádání místností. Obytné místnosti by měly být orientovány do osluněné strany, naopak vstupní partie, komunikace, šatny a úložné prostory na stranu severní. Koupelny a toalety by měly být umístěny nad sebou a doplňkové prostory (jako garáž, zimní zahrada, suterén atd.) by měly být od domu tepelně odděleny.

Tvar pasivního domu
Pasivní dům by měl mít jednoduchý tvar bez zbytečných výstupků. Nejčastěji se pasivní domy staví jako ležatý kvádr s plochou či pultovou střechou.

Zadavatel

-