Tavné pistole – spíše než na cenu koukejte na výkon, způsob napájení

Pro jednorázové slepení např. květináče, Vám postačí pistole s pořizovací cenou kolem 100 Kč. Pokud ale hledáte spolehlivého pomocníka na stavbu, do skladu apod., očekávejte investici převyšující 1 000 Kč. Níže Vám řekneme, za co si vlastně připlácíte u tavných pistolí s vyšší pořizovací hodnotou.

Základní rozdíly mezi tavnými pistolemi jsou:

  • způsob napájení (na baterku vs. síťové připojení, na baterku i síťové připojení)
  • materiál pistole (hliník, plast)
  • rozměry tyčinek s lepidlem
  • doba náhřevu
  • výkon
  • provozní teplota lepidla
  • průměr koncovky pistole

Domácím kutilům se vyplatí počkat si trošku déle

Vyšší míru komfortu práce nabízí akumulátorové tavné pistole, u nichž Vám odpadají starosti s elektrickým připojením. Dále, kvalitní tavné pistole zvládnou nahřát lepidlo na dostatečnou teplotu za 2–3 minuty, ty méně kvalitní pak za cca 10 minut. Pokud tedy nejste řemeslník, kterého by delší doba náhřevu zdržovala od práce, můžete v prodejně klidně sáhnout po tavné pistoli s delší dobou náhřevu.

Důležitá je i ergonomika samotné pistole, která zpřesní Vaši práci a umožní Vám snadněji pracovat i ve stísněných prostorách.

Jak pevný má být spoj?

Kromě rozměrů, tyčinky do tavné pistole se liší i svou schopností slepit materiál. Zatímco levnější tyčinky jsou vhodné např. pro spárování a neočekává se u nich, že skutečně budou „držet“, u kvalitnějších tyčinek již lze očekávat, že skutečně budou plnit funkci spojovacího materiálu. O vlastnostech tyčinek pro konkrétní tavnou pistoli je vhodné se informovat ještě před samotným nákupem pistole.

Zároveň, při výběru pistole se zajímejte o lepící výkon pistole, tj. kolik gramů lepidla je pistole schopna nechat protéct za 1 minutu. Opět, ti z Vás, kteří pistoli potřebují na spojování větších ceků a pracují jako profesionálové např. na stavbách či ve skladu, jistě ocení pistoli s vyšším lepícím výkonem. Na druhou stranu, pro domácí použití Vám postačí pistole s nižším lepícím výkonem.

Co vše dostanete spolu s pistolí?

Jednotlivé produkty se mezi sebou liší i tím, jestli a kolik lepicích tyčinek dostanete spolu s pistolí. Toto je vhodné zohlednit při porovnávání cen pistolí. Zároveň, kvalitní tavné pistole jsou dodávány s více tryskami (dlouhá, krátká), kdy každou lze využít při jiném typu práce.

Zadavatel

-